Kawa na dobry początek dnia

Czas czytania ~2 minut

Poranek to nierzadko niebywale antypatyczna pora dnia kiedy potrzeba wydostać się z przyjemnego łóżka, pomimo tego że jeszcze by się pospało, i rozpocząć zrywać się do aktywności. Wielokrotnie niewyspani potrzebujemy natenczas kubka kawusi, która wzmocni nas i pozwoli trochę milej zainaugurować dzień. Kawę kochamy chłeptać w różnorodnych formach, niektórzy optują za rozpuszczalną, kolejni sypaną zaś jeszcze niektórzy optują za taką z ekspresu do kawy. Dominuje jednakże tego rodzaju przeświadczenie, że nie należy się popijać jej nadmiernie sporo w ciągu jednej doby bowiem może ona wywierać niezdrowy wpływ na organizm, a zwłaszcza ujęta w kawie kofeina. Kofeina jest związkiem, który skutkuje stymulująco na naszą świadomość i pewnym z tych motywów, dla jakich kawa tak upowszechniła się na całym świecie.

kawaW zasadzie każda substancja stosowana w stosownych dawkach nie ma aż tak silnego wpływu na zdrowie. Analogicznie bywa również z kawą. W około pół godziny po spożyciu filiżanki kawy kofeina zaczyna oddziaływać na nasz mózg zwiększając czujność a nastrój ten utrzymuje się przez gdzieś trzy godziny. Może ona dodatkowo dostrajać samopoczucie a oprócz tego udowodniono iż w złączeniu z wybranymi farmaceutykami uśmierzającymi ból wyraźnie aktywuje ich funkcjonowanie. Kawa jest tego typu substancją, do której prosto się przyzwyczajamy i nieoczekiwane rozstanie z nawykiem jej popijania może oddziaływać na zepsucie się samopoczucia.

Wspomina się, że popijanie kawy owocuje wypłukiwaniem jakichś substancji z organizmu jak np. wapń lub magnez. Następuje to z tego iż popijanie kawy wzmaga metabolizm wszelako to nie kawa ma znaczący wpływ na ich niedomiar w organizmie ale kiepska dieta uboga w podobne związki mineralne.