Bez chwili refleksji dałoby się powiedzieć, iż ludzie od tysięcy lat cenili różne dekoracje. Gdy ledwo doszli do tego jak tworzyć na własną rękę rozmaite rekwizyty z różnych rzeczy jakie mieli pod ręką zapoczątkowali inkrustować nimi własne domostwa oraz ubiory. Wyjściowo były one poczynione z typowych do wyszukania w naturalnym środowisku człowieka zwykłych komponentów, jak choćby uzębienie złapanych zwierząt, minerały czy drewno. Podczas gdy cywilizacja ludzka uzyskała znaczniejszy stan awansu, ludzie wyszkolili się w lepszy sposób poprawiać te materiały, a także używać wiele pozostałych. Wielkim dokonaniem było przyswojenie zdolności wytapiania metalu, a także polerowania rzadkich minerałów. Takim to sposobem narodziło się jubilerstwo.

Teraz to bardziej do pań wycelowane są produkty przemysłu jubilerskiego jednak nie zawsze w taki sposób bywało. Niegdyś w podobnym szczeblu mężczyźni nosili wyroby jubilerskie, które stanowiły odznakę ich pozycji publicznej. Aktualnie dużo się pod podobnym względem odmieniło, pojawiły się nowsze rekwizyty symbolizujące status społeczny mężczyzny, jak powiedzmy drogie samochody. Niewielu przedstawicieli płci męskiej w dalszym ciągu nosi biżuterię, co więcej jest to w kręgu cywilizacji zachodu uznawane prędzej za pretekst do drwin. Dopuszczalne są choćby eleganckie chronometry, jakkolwiek już nie ciężki złoty łańcuch na szyi.

Kwestia kobiet pod takim względem nie przemieniła się na przestrzeni dziejów. Wciąż biżuteria jest wyznacznikiem pozycji kobiety, rzecz jasna o ile jest są to autentyczne biżuteria ze złota i szlachetnych klejnotów. Panie o gorszym statusie społecznym noszą tańszą biżuterię, która jest przyrządzona z tańszych półproduktów. Jej wartość nie jest właściwie najbardziej istotna gdyż jest to raczej naddatek do ubrania, który ma współgrać do stylizacji. Pojemnikiem w jakim trzymane są te wszelkie skarby jest skrzyneczka na wyroby jubilerskie jaka może być opracowana z różnorakiego pokroju materiałów. Szczególnie takie mniej drogie kuferki na wyroby jubilerskie przygotowuje się z drewna lub też skóry sztucznej.

Współcześnie w naszym obszarze kulturowym nie jest pozytywnie spostrzegane wieszanie na sobie dużej liczby biżuterii lecz istnieje sporo regionów na Ziemi gdzie tego typu zwyczaj jest zwyczajna, przede wszystkim w państwach Azji. Prym pod tym względem wiodą Indie, gdzie jest prawdopodobnie największa ilość złota w posiadaniu osób fizycznych.

Przypisy

http://cinderella.ugu.pl/post/błyskotki-dodające-powabu/