Ekologia i meble

Czas czytania ~2 minut

Popularna ostatnio ekologia wygłasza rozmaite hasła na temat oszczędzania surowców poprzez jak najświetniejsze wykorzystanie materiałów z recyklingu. Dzięki takiemu gospodarowaniu da się w oczywisty sposób obniżyć zapotrzebowanie na przyczyniającą się do redukowania otoczenia naturalnego eksploatację świeżych zasobów surowców kopalnych lub organicznych. Jeśli surowce kopalne nie podlegają odnowieniu i nieszczęśliwie nie wszystkie da się znowu przetworzyć (jak np. surowce energetyczne) to surowce organiczne potrafią być odnowione, chociaż jest to mechanizm jaki zachodzi przez mnóstwo lat, nieraz o wiele dłużej nawet aniżeli życie pojedynczego generacji ludzi. Ta okoliczność ma na przykład miejsce w przykładzie zapasów drewna. Wycinka drzew na masową skalę stwarza nieodwracalne przemiany na ziemi ponieważ więcej ich ubywa niż się sadzi, a las musi dojrzewać przez kilkadziesiąt lat nim drzewo będzie się nadawało do użytków ekonomicznych.

Wynika stąd, że musimy na ogromną skalę używać ponownie dostępne zasoby drewna. Jeden ze sposobów na to stanowi odzysk wykonanych z drzewa palet drewnianych, jakie przydatne są w transporcie. Palety drewniane o ile nie są zużyte mogą być używane regularnie do transportowania towarów. Na tym wszakże perspektywy ich przetwarzania się nie kończą. Niezwykle modne jest dziś wykorzystywanie zużytych palet drewnianych na meble -> http://interiordesign.plejada.info.pl/post/ekologiczne-meble/. Lite drewno jest względnie wartościowym materiałem w meblarstwie, dlatego także popularne meble tworzone są ze sklejki (na które również mogą zostać przetworzone zniszczone palety z drewna). Dzięki swobodnemu demontażowi da się wykonać z palety drewnianej właściwie dowolne meble oraz inne sprzęty stosowane w domu (sama paleta drewniana dobrze doświadcza się na zewnątrz jako podest). Liczni projektanci mebli przerabiają ten budulec do projektowania krótkich serii mebli o ekologicznym stylu.

Do wykonania mebla z palety nawet nie trzeba mieć jakichś szczególnie profesjonalnych kwalifikacji stolarskich. Jest to raczej niedrogie i elastyczne drewno, które swobodnie poddaje się obróbce, a dodatkowo idea mebla z palety jest taka aby był on jak najnaturalniejszy w formie, bez niepotrzebnych ingerencji.